Dvorana Lauriana + Zoom mrežni seminar

Moderator: dr. sc. Dejana Golenko

POZDRAVNI GOVORI

dr. sc. Dejana Golenko, predsjednica Sekcije za specijalne i visokoškolske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva

dr. sc. Dijana Machala, presjednica Hrvatskoga knjižničarskog društva

Lea Lazzarich, ravnateljica Sveučilišne knjižnice Rijeka

prof. dr. sc. Ivanka Stričević, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu

Jelena Glavić-Perčin, načelnica Sektora za arhivsku, knjižničnu i muzejsku djelatnost, izaslanica ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen-Koržinek

predstavnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske

Pozvano izlaganje

prof. dr. sc. Tatjana Aparac-Jelušić

Hrvatsko knjižnično vijeće, predsjednica

Normativni okvir u području specijalnih i visokoškolskih knjižnica

Cilj je izlaganja ukazati na potencijale novog normativnog okvira u hrvatskome knjižničarstvu s posebnim osvrtom na položaj, zadaće i praćenje uspješnosti poslovanja specijalnih i visokoškolskih knjižnica u promjenjivim uvjetima učenja, podučavanja, stručnog i znanstvenog djelovanja. Izlaganje se zasniva na kritičkoj analizi zakonskih i podzakonskih akata te prikazu nastojanja Hrvatskoga knjižničnog vijeća da se novim zakonodavnim okvirom osiguraju bolje pretpostavke za unapređenje knjižničarstva u području djelovanja specijalnih i visokoškolskih knjižnica. Žarište zanimanja je i na pristupu strateškom planiranju odnosno ukazivanju na potrebu usvajanja nacionalnog plana razvoja hrvatskog knjižničarstva.

Ključne riječi: knjižničarstvo, normativni okvir, specijalne knjižnice, visokoškolske knjižnice, vrednovanje postignuća.

Invited Speaker

Loida Garcia-Febo

American Library Association, president 2018. – 2019.

Libraries and Digital Transformation: Supersonic Library Services in the 2020s

The pandemic ushered libraries into full digital transformation. To meet the needs of library users and researchers accessing services only online, libraries faced a steep learning curve to implement elements of automation, AI, and machine learning. While libraries have been discussing and exploring digital transformation for years, the pandemic accelerated the process. What is the current scenario of this transformative change impacting library services, library workforce, management, and decision-making? What would be the new requirements for successful librarians? Can libraries sustain these changes? What would they look like? What are social, wellness, sustainability implications?

Join Loida Garcia-Febo for a lecture exploring these exciting developments.

Keywords: digital transformation, libraries, library services, library workforce.

days
hours
minutes
seconds

Topic: Otvorenje skupa i pozvana izlaganja
Hosted By: Virtualno Admin
Start: Petak, lis 1, 2021 09:00
Category: 17. dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica, webinar
Duration: 1 hour 30 minutes
Current Timezone: UTC

Note: Countdown time is shown based on your local timezone.

Please login to join this meeting.