9.10.2020.
Informacijska pismenost u kontekstu pandemije COVID-19
Webinar
14:20 – 15:00
Moderator: Drahomira Cupar
Account does not enabled REST API.
9.10.2020.
14:20 – 15:00
Moderator: Drahomira Cupar
Account does not enabled REST API.
Dalida Rittossa, Dejana Golenko, Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet
Koliko knjižničari mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete života najranjivijih osoba tijekom pandemije, jedno je od pitanja u sklopu interdisciplinarnog projekta HRRZ-a IP-CORONA-04-2086. U radu će se prikazati rezultati pilot istraživanja provedenog između djelatnika riječkih udruga koje pružaju potporu žrtvama obiteljskog nasilja i njihovih korisnika na koji način dolaze do i pružaju informacije o zaštiti njihovih prava tijekom pandemije. Svrha je rada potaknuti raspravu o navedenoj tematici u široj društvenoj zajednici. Na praktičnoj razini organizirat će se niz radionica u Knjižnici Pravnog fakulteta u Rijeci u cilju razmjene ideja, iskustava i širenja znanja u pronalaženju komunikacijskoga kanala između žrtava obiteljskog nasilja i osoba u čijoj je nadležnosti zaštita njihovih prava.
Ivanica Beg, Osnovna škola Ivana Cankara
U ožujku 2020.g. MZO je donijelo odluku o virtualnom izvođenju nastave što je zahtijevalo brzu i efikasnu prilagodbu odgojno-obrazovnog sustava. Školski knjižničar treba pružiti podršku svim dionicima obrazovnog sustava vezanu uz pretraživanje izvora i knjiga te s učenicima i učiteljima komunicirati na redovitoj osnovi. Treba biti uključen u virtualne zbornice i po potrebi u virtualne razrede. Naglasak je stavljen na pružanje pomoći učiteljima u kreiraju sadržaja i upotrebi materijala uz reguliranje autorskih prava. Koristeći dostupnost mrežnih stranice svojih škola i drugih dogovorenih komunikacijskih kanala, školski knjižničari su u nastavi na daljinu svakodnevno objavljivali kvalitetne i provjerene informacije te pružali podršku učiteljima, učenicima i roditeljima.
Petar Lukačić, Knjižnica i čitaonica “Fran Galović” Koprivnica
Činjenicu da su pametni telefoni postali važan čimbenik naše svakodnevnice potvrđuje istraživanje koje je proveo Ipsos 2018. godine za Huawei koje navodi da 70 % ispitanika nosi pametni telefon sa sobom iako na kratko izlazi iz stana. Digitalni svijet nas obavija i uzima sve veći dio našeg dana, a nas knjižničare sve više usmjerava da u našem svakodnevnom radu koristimo mogućnosti digitalnih tehnologija kako bismo korisnicima pružili što kvalitetniju uslugu – naša parola „biti tamo gdje su i korisnici“ odnosi se svakako i na pametne telefone. Kada su i zašto knjižničari počeli iskorištavati mogućnosti pametnih telefona prezentirat će se s dodatnim osvrtom na nativnu aplikaciju Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica.
Organizatori konferencije:
Hrvatsko knjižničarsko društvo
Zagrebačko knjižičarsko društvo
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Organizacijski odbor: Dijana Machala, Andreja Tominac, Miroslav Katić, Monika Batur, Lovela Machala Poplašen, Inja Cahun Kisić, Tamara Runjak.
Programski odbor: Matilda Justinić, Jasmina Kenda, Senka Kušar Bisić, Vikica Semenski, Radovan Vrana
Sve informacije vezano uz pripremu i održavanje izlaganja u virtualnom obliku dostupne su na dijelu mrežne platforme namijenjene izlagačima dostupan uz posebne ovlasti.
Detaljnije informacije o virtualnoj konferenciji priređene za zainteresirane medije mogu se slobodno preuzeti na adresi https://virtualno.hkdrustvo.hr/hkd2020/mediji/.
Virtualna konferencija Knjižnice u doba krize: 45. Skupština Hrvatskog knjižničarskog društva održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Hrvatsko knjižničarsko društvo
c/o Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
Tel./Fax. +385 (0)1
615 93 20
Email: hkd@hkdrustvo.hr
This website uses cookies.