45. Skupština Hrvatskog knjižničarskog društva, 2020.

8.10.2020.

Predstavljanje izdanja HKD

prof. dr. sc. Ana Barbarić, predsjednica Odbora za nakladničku djelatnost

Izdanja Hrvatskog knjižničarskog društva 2018. - 2020.

Izdanja Hrvatskog knjižničarskog društva 2018. – 2020.

prof. dr. sc. Ana Barbarić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Izlaže se pregled novo objavljenih izdanja Hrvatskog knjižničarskog društva u razdoblju od 2018. – 2020. godine.

80 godina Hrvatskoga knjižničarskog društva: 1940. – 2020.: spomenica

prof. dr. sc. Ana Barbarić, glavna urednica Spomenice

Izvod iz Uvodne riječi: “Ova publikacija, druga spomenica Hrvatskoga knjižničarskog društva, objavljuje se u povodu 80. obljetnice njegova osnutka. Prva spomenica Hrvatskoga knjižničarskog društva objavljena je 2000. godine povodom 60. obljetnice osnutka, a uredila ju je Daniela Živković u suradnji s Aleksandrom Horvat i Aleksandrom Malnar. Daniela Živković je i povodom 70. obljetnice osnutka Društva objavila članak na tu temu u Vjesniku bibliotekara Hrvatske. Može se zaključiti da Hrvatsko knjižničarsko društvo kontinuirano, u pisanome obliku, obilježava svoje značajne obljetnice te smo sigurni da će se taj dobar običaj bilježenja vlastite povijesti nastaviti i u budućnosti. Hrvatsko knjižničarsko društvo, zasigurno, to zaslužuje.”

IFLA-in knjižnični referentni model: konceptualni model za bibliografske informacije

Iz Uvoda: “Otkako su 1998. prvo objavljeni Uvjeti za funkcionalnost bibliografskih zapisa (Functional Requirements for Bibliographic Records FRBR), FR-obitelj konceptualnih modela proširila se obuhvativši tri zasebna modela za pojedine aspekte bibliografskog univerzuma.

Uz FRBR za bibliografske podatke, FR-obitelj konceptualnih modela uključuje Uvjete za funkcionalnost autoriziranih podataka (Functional Requirements for Authority Data FRAD) i Uvjete za funkcionalnost predmetnih autoriziranih podatka (Functional Requirements for Subject Authority Data FRSAD).”