8.10.2020.
Knjižnice i digitalizacija - razvoj analognih i digitalnih zbirki
Webinar
11:00 – 11:45
Moderator: prof. dr. sc. Radovan Vrana
Account does not enabled REST API.
8.10.2020.
11:00 – 11:45
Moderator: prof. dr. sc. Radovan Vrana
Account does not enabled REST API.
Renata Petrušić, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
S ciljem modernizacije i harmonizacije zaštite autorskog i srodnih prava na području Europske unije te njihove prilagodbe digitalnom okruženju i prekograničnom korištenju Europski je parlament u ožujku 2019. usvojio Direktivu o autorskom pravu i srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu. Hrvatska je novi Prijedlog Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, koji je usklađen s Direktivom, predstavila u travnju 2020. kada je upućen na javno savjetovanje. Prijedlog Zakona donosi brojne novosti za hrvatske baštinske ustanove. U izlaganju će se predstaviti novosti i promjene koje se odnose na digitalne knjižnice.
Karolina Holub, Ingeborg Rudomino, Marta Matijević, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Web je iznimno dinamičan medij, njegov se sadržaj mijenja iz minute u minutu, a istraživanja pokazuju da često i nestaje u vrlo kratkome roku, stoga je očuvanje takve vrste sadržaja od iznimnog značenja. Zakonska je obveza Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu od 1997. da provodi prihvat, obradu i trajnu pohranu online publikacija. Za provedbu te obveze od 2004. zadužen je Hrvatski arhiv weba (HAW). U izlaganju će se dati pregled najnovijih razvojnih aktivnosti HAW-a, osobito u području vizualizacije arhiviranog sadržaja te upoznati s planovima za suradnju s drugim knjižnicama.
Višnja Cej, Jagoda Ille, Vikica Semenski, Knjižnice grada Zagreba
Knjižnice grada Zagreba nude korisnicima raznovrsne online usluge i sadržaje, a njihova važnost dodatno je istaknuta u periodu fizičkog zatvaranja zbog pandemije COVID-19 i dodatnih poteškoća izazvanih potresom. Izlaganje će predstaviti dio novog sadržaja (virtualna izložba o stradanju zagrebačke katedrale u potresu, online igre za djecu i dr.), te online usluge i sadržaje KGZ-a (Digitalne zbirke, e-knjiga, katalog, Kalendar godišnjica, Pitajte knjižničara), koje bilježe višestruki rast korištenja tijekom razdoblja fizičkog zatvaranja knjižnica. Osobito je značajan porast korištenja digitalizirane građe u obrazovnom programu, te posudba e-knjige. Uz kontinuiranu promociju na mrežnim stranicama KGZ-a porasla je i posjećenost sadržajima na Youtube kanalu i društvenim mrežama.
Organizatori konferencije:
Hrvatsko knjižničarsko društvo
Zagrebačko knjižičarsko društvo
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Organizacijski odbor: Dijana Machala, Andreja Tominac, Miroslav Katić, Monika Batur, Lovela Machala Poplašen, Inja Cahun Kisić, Tamara Runjak.
Programski odbor: Matilda Justinić, Jasmina Kenda, Senka Kušar Bisić, Vikica Semenski, Radovan Vrana
Sve informacije vezano uz pripremu i održavanje izlaganja u virtualnom obliku dostupne su na dijelu mrežne platforme namijenjene izlagačima dostupan uz posebne ovlasti.
Detaljnije informacije o virtualnoj konferenciji priređene za zainteresirane medije mogu se slobodno preuzeti na adresi https://virtualno.hkdrustvo.hr/hkd2020/mediji/.
Virtualna konferencija Knjižnice u doba krize: 45. Skupština Hrvatskog knjižničarskog društva održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Hrvatsko knjižničarsko društvo
c/o Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
Tel./Fax. +385 (0)1
615 93 20
Email: hkd@hkdrustvo.hr