9.10.2020.
Društveni utjecaj knjižnica i krizno komuniciranje s javnošću
Webinar
09:30 – 10:15
Moderator: Marija Šimunović
Account does not enabled REST API.
9.10.2020.
09:30 – 10:15
Moderator: Marija Šimunović
Account does not enabled REST API.
Radovan Vrana, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Ivona Milovanović, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Željka Salopek, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Cilj izlaganja je predstaviti rezultate istraživanja koje je Komisija za teoriju i znanstveni rad HKD-a provela u narodnim knjižnicama u RH o aktivnostima popularizacije znanosti. Istraživanjem je ustanovljeno provođenje aktivnosti popularizacije znanosti, najčešće u obliku predavanja i radionica i uz pomoć najčešće tek jednog djelatnika. Predviđene aktivnosti popularizacije znanosti odvijaju se uz pomoć vlastitih financijskih sredstava knjižnica ali i programskim sredstvima grada, općine ili županije. Te se aktivnosti promoviraju digitalnim komunikacijskim kanalima, a ostvaruju se suradnjom sa znanstvenicima i namijenjene su najviše djeci. Istraživanje je također pokazalo da narodne knjižnice smatraju kako se takve aktivnosti trebaju i nadalje provoditi u njihovim prostorima.
Dijana Sabolović-Krajina, Knjižnica i čitaonica “Fran Galović” Koprivnica
Cilj je ukazati na povezanost pozicioniranja suvremenih knjižnica unutar koncepta pametnih gradova i pametnih nacija s njihovim društvenim utjecajem u kriznim situacijama, konkretno u suočavanju s pandemijom COVID-19. Hrvatske narodne knjižnice koje nisu dio koncepta pametnih gradova komparirat će se s onima u Singapuru koje u svijetu prednjače po svojoj uključenosti u nacionalnu strategiju „pametne nacije“ kojoj su informacije, znanje, digitalizacija i tehnologija (intelektualni kapital) pokretači gospodarstva i cjelokupnog društvenog razvoja. Istražit će se doseg društvenog utjecaja hrvatskih i singapurskih narodnih knjižnica u navedenoj kriznoj situaciji s obzirom na informacijske, obrazovne, kulturne i socijalne društvene uloge i zadaće.
Dunja Holcer, Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak
Dina Mašina Delija, Knjižnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Hrvatske narodne knjižnice su zbog pandemije bolesti COVID-19 morale zatvoriti vrata korisnicima na 38 dana. Svoju su aktivnost usmjerile na virtualno okruženje, što je za mnoge značilo izazov, budući da su do tada putem društvenih mreža pružale korisnicima samo najosnovnije informacije o postojećim uslugama. Ovo istraživanje, provedeno u srpnju 2020., okupilo je 208 narodnih knjižnica u svrhu predstavljanja načina na koji su se spomenute knjižnice služile društvenim mrežama u doba karantene. Analizirane su objave knjižnica na Facebook stranicama. Istraživanje je pokazalo kako su novi uvjeti rada potaknuli knjižničare na kreativne načine korištenja društvenim mrežama, uključujući stvaranje. pružanje i dijeljenje kvalitetnog i relevantnog sadržaja.
Organizatori konferencije:
Hrvatsko knjižničarsko društvo
Zagrebačko knjižičarsko društvo
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Organizacijski odbor: Dijana Machala, Andreja Tominac, Miroslav Katić, Monika Batur, Lovela Machala Poplašen, Inja Cahun Kisić, Tamara Runjak.
Programski odbor: Matilda Justinić, Jasmina Kenda, Senka Kušar Bisić, Vikica Semenski, Radovan Vrana
Sve informacije vezano uz pripremu i održavanje izlaganja u virtualnom obliku dostupne su na dijelu mrežne platforme namijenjene izlagačima dostupan uz posebne ovlasti.
Detaljnije informacije o virtualnoj konferenciji priređene za zainteresirane medije mogu se slobodno preuzeti na adresi https://virtualno.hkdrustvo.hr/hkd2020/mediji/.
Virtualna konferencija Knjižnice u doba krize: 45. Skupština Hrvatskog knjižničarskog društva održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Hrvatsko knjižničarsko društvo
c/o Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
Tel./Fax. +385 (0)1
615 93 20
Email: hkd@hkdrustvo.hr