7. 10. 2022. – forum
Forum: Regionalna knjižničarska društva
Koncertna dvorana
17:00 – 18:30
Moderiraju: Blaženka Peradenić Kotur, Ivan Kraljević
7. 10. 2022. – forum
17:00 – 18:30
Moderiraju: Blaženka Peradenić Kotur, Ivan Kraljević
Zagrebačko knjižničarsko društvo
U izlaganju će biti predstavljene dvije značajne aktivnosti koje je Zagrebačko knjižničarsko društvo, ujedno i najveće regionalno knjižničarsko društvo, pokrenulo tijekom 2021. godine.
U rujnu 2021. godine s radom je započela nova Radna grupa Zagrebačkoga knjižničarskog društva – Novi informacijski stručnjaci (NIS). Radna grupa NIS, nastala prema uzoru na IFLA-inu Special Interest Group New Professionals (SIG NP), s namjerom da se upoznaju i povežu studenti knjižničarstva i netom zaposleni mladi kolege koji su članovi ZKD-a i tek ulaze u svijet knjižničarstva. Uz podršku upravnih tijela ZKD-a, članove Radne grupe potiče se na osmišljavanje samostalnih projekata i aktivnosti te na međusobnu suradnju, dok kroz redovne programe i sadržaje objavljene na društvenim mrežama Zagrebačkoga knjižničarskog društva NIS-ovci imaju mogućnost pratiti trendove u struci, Hrvatskoj i svijetu. Od osnutka Radne grupe članovi su osmislili i realizirali više projekata (primjerice, dvije virtualne izložbe, FlashMob u suradnji s Tehničkim muzejom, video posvećen Evi Veroni, kartu s knjižnicama na području djelovanja ZKD-a i dr.), a svoj rad predstavili su u Novom uvezu: glasilu ZKD-a te e-biltenu Bez uveza. Poseban interes izazvali su predstavljajući se posterskim izlaganjem na IFLA WLIC 2022 u Dublinu, na kojoj su sudjelovali i kao volonteri.
Druga aktivnost, odnosno projekt Zagrebačkoga knjižničarskog društva, koja će biti predstavljena u izlaganju jest web aplikacija ZKD knjižničarske avanTURE. To je najznačajnija aktivnost, od više njih, koju je Zagrebačko knjižničarsko društvo realiziralo povodom Godine čitanja. Web aplikacija nastala je s namjerom da se kolege, simpatizere knjižnica i sve zainteresirane, nakon duljeg perioda ograničenog kretanja zbog proglašenih epidemioloških mjera, potakne na kretanje, uz istovremeno promicanje knjiga i poticanje na čitanje. U aplikaciji se nude virtualne ture po knjižnicama Zagreba i Zagrebačke županije, a svaka tura nosi naziv po naslovu jedne knjige. Korisnike se web aplikacijom ujedno informira o knjižnicama, programima i uslugama koje one nude. Ture je moguće prijeći hodanjem, trčanjem ili bicikliranjem, a sudionike se nagrađuje virtualnim i fizičkim nagradama. Korištenje aplikacije je besplatno, s time da registrirani korisnici ne moraju biti samo iz Zagreba ili iz Hrvatske.
Zagrebačko knjižničarsko društvo se nada da će navedene aktivnosti utjecati ne samo na članove ZKD-a, već i na širu knjižničarsku zajednicu, kako u Hrvatskoj, tako i izvan nje.
Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja
Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja sastavni je dio Hrvatskog knjižničarskog društva. Osnovano davne 1977. godine danas obuhvaća područje Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Virovitičko-podravske županije. Broji 155 članova i jedno je od brojnijih i aktivnijih knjižničarskih društava u RH. Na Forumu o aktivnostima regionalnih društava predstavit će se aktivnosti Društva u proteklom razdoblju, kao što su pokretanje stručnog skupa Bibliokon, prijava i odvijanje Erasmus+ projekta Putujuće knjižnice bez granica.
S navedenim aktivnostima i iskustvima pokušat će se zainteresirati i kolege iz drugih društava na mogućnost prijavljivanja na projekte Ministarstva kulture i medija i Erasmus.
Osvrnut će se na funkcioniranje Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja u vrijeme pandemije, održavanje skupova, sastanaka Glavnog odbora te uređivanje časopisa Svezak.
Knjižničarsko društvo Rijeka
Knjižničarska društva olakšavaju pristup informacijama i znanjima bitnim za razvitak pojedinaca i time postaju važni dionici koji kroz osnaživanje svojih članova pridonose dobrobiti cjelokupnih zajednica u kojima djeluju. S obzirom na brzi razvoj informacijsko-komunikacijske tehnologije, digitalnu transformaciju i (kvazi)izvanredne situacije koje su se dogodile u posljednjih nekoliko godina u svijetu, njihova uloga u knjižničarskim zajednicama u kojima djeluju postaje sve važnija.
Istraživačka pitanja koja proizlaze iz opisanog:
Cilj je rada istražiti stajališta članova knjižničarskog društva i steći dublji uvid u razumijevanje uloge društva u zajednici u kojoj djeluje. Želja je autora potaknuti raspravu i povećati osviještenost o važnosti knjižničarskog društva koje kroz jačanje kapaciteta svojih članova neposredno pridonosi razvitku zajednica u području knjižničarstva, obrazovanja, gospodarstva, kulture i pismenosti. Na primjeru studije slučaje, Knjižničarskog društva Rijeka, istraživanje će se temeljiti na podacima prikupljenim anketnom metodom (online ankete) provedenom među članovima Knjižničarskog društva Rijeka, koje će se provesti u rujnu 2022. godine. Anketa je postavljena uz pomoć alata dostupnih na Google obrasci.
Budući da je do sada zabilježen mali broj radova o navedenoj tematici, cilj je rada pridonijeti raspravi o ulozi knjižničarskih društava u Republici Hrvatskoj.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
U izlaganju će se govoriti o rekonceptualizaciji izdavaštva službenog glasila Zagrebačkoga knjižničarskog društva. Tijekom 2020. godine postalo je jasno da koncept Novog uveza ne odgovara suvremenim potrebama Društva i knjižničarske zajednice u cjelini te se krenulo u rekonceptualizaciju glasila. Nakon analize vrste tekstova odlučeno je da će se od jednog glasila napraviti dva: Novi uvez postat će stručno-znanstveni časopis cjelokupne knjižničarske zajednice, a pokrenut će se novi elektronički bilten Društva (Bez uveza) koji će preuzeti kraće tekstove, priloge, prikaze aktivnosti u knjižnicama Zagreba i Zagrebačke županije.
Nakon provedene rekonceptualizacije stručna je zajednica dala vrlo pozitivnu povratnu informaciju na novi koncept izdavaštva glasila ZKD-a te smatramo da smo odvajanjem dva različita formata glasila odgovorili na postavljene potrebe.
Sveučilište u Zadru, Odjel za informacijske znanosti
Profesionalna udruženja u knjižničarskim i informacijskim znanostima nositelj su i pokretač pozitivnih promjena, kako za struku, tako i za cijelu zajednicu unutar koje djeluju. Profesionalna udruženja kao neprofitne udruge za cilj imaju boljitak društva i osnaživanje zajednice. U ovom izlaganju autorice će predstaviti rezultate istraživanja provedenog 2022. godine. Cilj provedenog istraživanja bio je utvrditi u kojoj mjeri su studenti informacijskih znanosti upoznati s profesionalnim udruženjima, kakva očekivanja imaju od njih te razmišljaju li o članstvu. Svrha istraživanja bila je dobiti uvid u studentsko poznavanje profesionalnih udruženja u informacijskim znanostima te stavove studenata o njihovoj važnosti.
Hrvatsko knjižničarsko društvo
c/o Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
Tel./Fax. +385 (091) 604-7214
Email: hkd@hkdrustvo.hr